Wow.  Yesterday I bought a George Foreman Grill and wrote about it.

Today, from what I’ve not spent on meals at restaurants, I’ve paid for the $40 I spent on it and have some money left over.

You see, if I’d not bought it, I probably would have gone out for lunch yesterday.  That likely would have been a trip to McDonald’s or up to Boomerjacks, my favorite Wing’s place, but they also have burgers.  Lunch costs at either place would have ranged from between $6.50- to $9.50, just for lunch.  Then, for dinner, I would have gone somewhere else.  If I’d done McDonald’s for lunch, I would probably have gone up to Boomerjacks.  That’s not all bad because I would have been able to hang out with my friends there and find out what was going on in their worlds.  If I’d added an appetizer, not only bad for me healthwise, but cost, add in another $9.50 to $13.00.  They have a cookie explosion, which is a HUGE cookie, add in some ice cream.  Yum. But instead, I had a steak last night, broccoli and cheese and a healthy salad.  (There’s still another nice big juicy piece of meat in the fridge!)

For breakfast today, I made a few slices of bacon on the GFG and made some scrambled eggs and toast.   If I’d gone through the McDonald’s or Chic-Fil-A drive thrus, I would have spent about $4.50 and if I’d gone to IHOP, probably $14.00 plus a tip to my favorite, Helena.  She’s from Ukraine and is teaching me the language in bits and pieces.   For lunch, well, you know the drill.  Instead, I made a cheeseburger here to finish off the remaining hamburger meat I’ve had in the fridge for almost two weeks now.  (It stays a little too cold in there so the meat hadn’t aged a bit.)  For dinner tonight, out came the GFG again, this time, three skinless chicken breasts, grilled to perfection, served with a medley of vegetables and brown steamed rice.  Not that I could have found this anywhere, but I’d say that’d have been another $14 meal somewhere that wouldn’t have been half as good for me.  Now, I also have the remaining grilled chicken that will be reheated tomorrow for lunch and served in a salad.

So there you have it.  I’ve almost saved $35 today alone in not having eaten out and it cost me a fraction.  To top it all off, aside from the cheeseburger (I did have it on a whole wheat bun) what I’ve had to eat today has been good for me.  There have been no fried foods!  No bad stuff.  And smaller portions of what I would have gotten in a restaurant.

I should have taken a picture of tonight’s dinner.  It looked like something out of a magazine. 

My point is, however, that if you don’t have one of these grills, if you’re cooking for yourself or just the two of you, a George Foreman Grill is a worthwhile expense.  Like I said, in just 24 hours, it’s paid for itself.  And I’m eating things that are good for me and taste even better.  And with Father’s Day just around the corner, it’d be a great gift if your dad doesn’t already have one.




  1. Indoor Grills Wholesale

    I would do upper body one day and lower body the next. Indoor Grills Wholesale


  • Pages

  • Subscribe to Blog via Email

    Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

  • Categories


Rss Feed Tweeter button Facebook button Technorati button Reddit button Linkedin button Webonews button Delicious button Digg button Flickr button Stumbleupon button Newsvine button Youtube button